Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaş!

Yaz bitti şimdi forma girme zamanı…

Yaz demek özgürce tatilin tadını çıkarmak demek, bu tatillerin tadını çıkartırken yapılan yüksek kalorili kaçamaklar kilolarda artışa neden olabiliyor. Ve yaz bitti, şimdi fazla kilolarımıza veda etme vakti geldi.

Peki bu fazla kilolar ile nasıl başa çıkacağız?

Her şeyden önce bu kiloların vücuda yerleşmemesi çok önemli… Aldığınız kiloyu kısa sürede veremezseniz vücudunuz bu kiloya adapte olur, sağlıklı bir zayıflama programı uygulamadığınız sürece de bu kiloyu veremezsiniz. Çünkü vücut alınan fazla kiloyu benimsediği gibi, sizden buna uygun enerji almanızı ister. Yani daha fazla enerji!!! Daha fazla yiyecek tüketimine ihtiyaç duyarsınız. İhtiyacınızı son kilodaki halinize göre alırsanız, form koruma dediğimiz sistemi uygulamış olursunuz.

Kilo kaybını sağlıklı bir şekilde yapmalısınız; boyunuz, kilonuz, yaşınız, cinsiyetiniz, günlük yaşantınız, bazal metabolizma ve günlük aktivitenizle birlikte minimum ihtiyacınızın %55-60’ı karbonhidrat , %25’i protein, geri kalanı yağ olacak şekilde hazırlanmış beslenme programları ile çözüme ulaşabilirsiniz. Böylelikle hem sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olursunuz, hem de verdiğiniz kilolar kalıcı olmasına yardımcı olur.

Bu konuda mutlaka bir beslenme uzmanına danışın ve onun rehberliğinde programları uygulayarak bilinçli halde zayıflayın. Sadece kilo vermekle kalmayın, sağlıklı bir şekilde formda kalmanın formüllerini de öğrenin. Unutmayın! Bir besleneme uzmanı ile çalışırken, sadece kilo vermez, sağlıklı beslenme formüllerini yaşam biçimi haline getirmiş olursunuz.

Aynaya baktığınızda vücudunuzu beğenmiyorsanız, bunun yanında yedikleriniz midenize dokunuyorsa, gün içinde çok ve çabuk acıkıyorsanız, sağlıklı beslenme hakkında merak ettikleriniz varsa sizleri merkezimize bekliyoruz.

Diyetisyen Gözde Ateş

Şok diyetleri ani ölümlere kadar varan birçok problem çıkarıyor. Bunlar; yorgunluk, uyuşukluk, bulantı, kusma, diyare (ishal), adet düzensizlikleri, kuru cilt, saç dökülmesi, baş ağrısı, sinirlilik, konsantrasyon bozuklukları, kolesterol yükselmesi…

Şok diyetlerinin uygulanan birçok çeşidi varken yaz mevsiminin yaklaşmasıyla bunların yanına yenileri ekleniyor ve adları da moda diyetler oluyor. Modaya hemen uyum sağlıyoruz. Obezite bu kadar artarsa zayıflama yöntemleri de artacak ve bir bir denenecektir. Yıllarca kademeli arttırdığımız kiloları hızla vereceğimiz yöntemler çok cazip gelecektir. Çünkü gündemde olan popüler diyetlerde olay aç kalarak zayıflama… Diyetisyen olmayanlar tarafından ortaya atılan popüler bu diyetler, beslenme bilgisi olmayan insanların düşünceleri gibi şekillenmiştir. Mantık “zayıflayacaksan aç kalacaksın”dır. Aç kalarak zayıflamak bir mucize değil, çok düşük kalorili diyetler sizi tabi ki hızla zayıflatır. Ama bu zayıflama su ve kas kaybıdır. Kas kaybı ile metabolizma hızınız düşecek ve sonrasında eski düzeninize döner dönmez kilo almaya başlayacaksınız, aynı hızla. Unutmayın diyetin modası olmaz!

Nasıl ilaçları gazetelerden, dergilerden görüp duyup kullanmıyorsak diyetleri de o şekilde uygulamamalıyız. Beslenme programı diyetisyen tarafından size özel planlanmalıdır. Bireyin yaş, cinsiyet, boy, kilo, sağlık-ekonomik-medeni durumu, beslenme alışkanlıkları, sosyal statüsü göz önünde bulundurularak hazırlanan programlar ile hem daha sağlıklı hem de kalıcı bir kilo kaybına destek olmaktadır. Beslenme programınız parmak iziniz gibidir, sadece size özel…

Hep birlikte daha bilinçli daha sağlıklı günlere…

Dyt. Buket YAVUZ

 

Numaranızı bırakın & sizi arayalım

Bizimle iletişşime geçmek için aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]