Yaz sıcaklarını hissettiğimiz bu aylarda nelere dikkat etmeliyiz ?

GÜNDE 2.5- 3 LT SU İÇİN : Kışa göre yaz mevsiminde daha çok terlediğimiz için terle birlikte mineral ve su kaybı yaşıyoruz. Bunun sonucunda tansiyon düşmesi, kalp çarpıntıları, baş dönmeleri gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bol bol su içmek oldukça önemlidir. Su içmek için susamayı beklemeyin.

 

MİNERALLİ SODA TÜKETİN : Günde 1-2 adet mineralli su ya da soda tüketimi kaybedilen mineralleri geri kazandırmak için önemlidir.

 

EGZERSİZİ İHMAL ETMEYİN: Hareketsiz kalmamaya çalışın. Sporunuzu havanın daha serin olduğu saatlerde, güneşin dik inmediği zamanlarda yapmaya özen gösterin. Sabah ya da akşam saatleri idealdir.

 

GÜNEŞ KORUYUCUSUZ DIŞARI ÇIKMAYIN: Yaz mevsiminde en çok yaşanan olaylardan biri de cilt lekeleri. Cildinizi mutlaka korumalısınız sonrasında lekelenmek istemiyorsanız.

 

AĞIR YEMEKLERDEN KAÇININ : Kalbinizi yorucak yağlı, fast-food tarzı yemeklerden kaçının. Daha fresh, vücudunuz yormayacak besinler tüketin.

 

ALKOLDEN UZAK DURUN :  Hem sıvı kaybına sebebiyet verir hem de sıcaklarda kalbinizin daha çok yorulmasına sebep olur.

 

KLİMALARA DİKKAT EDİN : Çok sıcaktan çok soğuğa geçmek kalp krizlerini tetikleyebilir.  Klimaların 21-22 derecenin altında olmamasına özen gösterin

 

BOL BOL DUŞ ALIN : Sıcak havalarda serinlemek için en güzeli duş almaktır.

 

İLAÇLARINIZI DÜZENLİ ALIN : Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza yaz mevsimine göre uyarlama yapması için görünmeyi unutmayın.