Ramazan ayı şifa ayıdır. Uzun süre aç kalmanın vücudumuzda iyileşme ve yenilenme sağladığı üzerine birçok arastırma bulunmaktadır.

Günlük alacağımız enerjiyi ikiye bölüyoruz ramazan ayında sahur ve iftar şeklinde.

Sahura kalkmadan oruc tutmanın sağlıklı olmadıgını baştan söylemek gerekir. Gerekli enerji kaynaklarını almak gün içinde iştah kontrolünü sağlar ve ramazan sonrası yağlanmanızı engeller.

Sahurda mutlaka, yumurta, yulaf, peynir, süt , kefir gibi besinlere yer vermelisiniz. Protein alımı size gün boyunca tokluk sağlayacaktır. Ayrıca sebze ve yulaf gibi besinlerle lif alımınızı arttırarak sindirim problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Aynı sekilde yağ kaynaklarını da unutmamak gerekir. Ceviz, badem,zeytin gibi sağlıklı yağlarda tokluk sürenizi uzatacaktır. Fakat diyette olanlar porsiyon miktarına dikkat etmelidir.

Reçel gibi şeker kaynaklarını sahurda tüketmek oruc kalitenizi etkileyebilir ve su ihtiyacınızı arttırabilir.

Ve iftar…

Düşen kan şekeri sebebiyle tüm masayı yeme isteği… Fakat iradeli ve bilinçli yaklaşıp ilk olarak su ve hurma ile orucunuzu açmalısınız. Sonrasında salata ve çorba ile devam edin ki midenize tokluk hissi ulaşsın. İftarın altın kuralı yavaş yemek yemektir. Ne kadar yavaş yerseniz o kadar çok tok olduğunuzu hissedeceksiniz. Corba salatadan sonra sebze yemeği, ızgara seceneklerle devam edebilirsiniz. Ve iftarda su tüketimi oldukca önemli. Gazlı içecekler yerine su tüketilmelidir. İftar sonrası 1 saat hafif tempolu yürüyüş ile sindirim problemlerinin önüne geçmiş olursunuz.

SAHUR İÇİN LAKTOZSUZ SÜT İLE YULAF LAPASI

1 su bardağı laktozsuz süt (şişkinlik engellemesi için )

2-3 yk yulaf (tokluk için)

5-6 adet çilek

1 parmak kalınlığında ananas (ödem problemlerini engellemek için)

5-6 adet çiğ badem

1 tatlı kaşığı chia (tokluk için)

 

Dyt. FULYA BOZDEMİR