Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaş!

Pilates, duruş bozukluklarının giderilmesinde en etkili yöntemdir.

Omurgamız doğuştan yada yaşam şeklimiz sebebiyle öne, arkaya veya yana doğru eğilmesi ile duruşumuz bozulur. Eğer doğru egzersizler uygulanır ve kaslar kuvvetlendirilirse bu duruş bozuklulukları engellenebilir. Pilates ve benzeri etkinlikler ile beden kaslarını güçlendirmek omurganın yükünü azaltır. Omurgayı kuvvetlendirmek ve güçlü kaslara sahip olabilmek için pilates en etkili yöntemler arasında ilk sırada yer almaktadır. Pilates uygulamarında mat pilates ve aletli pilatesolmak üzere farklı uygulamalar bulunmaktadır.

Normal bir duruşta yandan bakıldığında sırtımızda çok hafif bir kamburluk (kifoz) ve belimizde hafif bir çukurluk (lordoz) bulunmaktadır. Eğer bu eğrilikler artar veya azalırsa duruş bozukluğu meydana gelmiş demektir. Bu duruş bozuklukları sırt ve omuz ağrılarına yol açar.

Duruş bozukluğunun nedenlerinin başında masa başında çalışmak gelir. Uzun süreli bilgisayar kullanımı ve hareketsiz geçen gün duruş bozukluğunun zeminini hazırlar. Ağır çanta taşımak, tek yön kullanarak ağır işler yapmak, gelişim döneminde tek yönlü ağır antrenmanlar yapmak (tenis, eskrim gibi) ve genetik sebepler duruş bozukluklarının diğer sebepleri arasında sayılabilir. Duruş bozuklukları sonucunda bel, boyun ve sırt ağrıları; kürek kemikleri arasında ağrıyı da beraberinde getirir.

Duruş bozuklukları çeşitli yöntemlerle analiz edilir ve uygulanacak egzersiz programı belirlenir. Eğer doğru zamanda müdahale edilir ve haftalık 2-3 saatlik çalışma yapılırsa pilatesle önlenebilecek bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Pilates sırt ağrılarının giderilmesinde de önemli bir yöntemdir.

Dekolte Plus olarak salonumuzda kişiye özel programlar ve konusunda uzman eğitmen eşliğinde mat pilates, aletli pilates ve power plate ile kaslarınızı güçlendirebilir ve duruş bozukluklarını gidebilirsiniz. Salonumuzdaki diğer hizmetleri görmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Numaranızı bırakın & sizi arayalım

Bizimle iletişşime geçmek için aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]