Kalıcı Makyaj Sonrası Bakım

Kalıcı makyaj uygulaması aslında yeni bir uygulama olarak görünse de kökeni antik Mısır uygarlığına kadar dayanmaktadır. Aynı tarihte birçok medeniyette de kalıcı makyajın izleri görülebilir. Özellikle Mısır kadınlarının gözlerini belirginleştirmek için sürmeler çekmesi ve kaşlarını boyamaları kalıcı makyaj örneklerindendir. Günümüzde ise kalıcı makyaj uygulaması daha doğal bir şekilde yapılıyor ve kişini bir bütünüymüş gibi görünüyor.

Kalıcı makyaj sayesinde kaşlardaki seyreklikler gideriliyor, dudaklar dolgunlaşıyor, dikiş izleri kapatılıyor veya gözlere kalem uygulaması yapılıyor. Tüm bu işlemlerin ardından ise kalıcı makyaj sonrası bakım çok önemli bir konu haline gelmektedir. Kalıcı makyaj uygulamasının ardından neler yapılması gerektiğini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Kalıcı makyaj işleminin hemen ardından uygulama yapılan bölgeye antibiyotik etkiye sahip pomadlar sürülmekte ve olası bir enfeksiyona karşı önlem alınmaktadır. Sonrasında ise oluşabilecek ödemlere karşı soğuk kompres uygulaması yapılabilir.

Kalıcı makyaj uygulaması sonrasına ilk 1 hafta çok önemlidir. Bu zaman süresince belirtiler aralıklarla önerilen antibiyotikli pomadlar uygulama yapılan bölgeye sürülmelidir. Uygulama sonrasında ilk 3 gün yapılacak olan soğuk kompresler ödemi engellediği için belirli aralıklarda bu işlemin de tekrarlanması iyi olacaktır. İlk hafta kalıcı makyaj uygulaması yapılan bölgeye su değdirilmemesi gerekir.

Uygulamanın ardından ilk hafta kabuklanma oluşacaktır. Bu doğal bir süreçtir kabukları koparmaya çalışmak yanlış olacaktır. Bu kabuklar kendiliğinden düşecektir. Özellikle ilk 1 ay aşırı güneşe maruz kalmamak önemlidir. Solaryuma girmek ise yasaktır. Güneş ve solaryum kalıcı makyajın kalıcı olarak koyu renkli görünmesine neden olacaktır ki bu hiç de doğal bir görünüm değildir. Bu nedenle güneş kremleri kullanılmalı ve olabildiğince güneşten uzak durulmalıdır.