Cilt Neden Yağlanır? Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Özellikle kadınların en büyük sorunlarından biri de cilt yağlanmasıdır. Bazılarının cildi tamamen yağlı olurken bazılarının T bölgesi dediğimiz alnın bir kısmı ve burun üstü yağlı bir görünüme sahip olmaktadır. Aslında ergenlik dönemine kadar herkesin cildinin yağ  ve nem dengesi normal düzeydedir. Ancak ergenliğe geçiş süresince cilt yağlanır ve ergenlik sivilceleri ortaya çıkar. Bu geçiş döneminin ardından ise kişinin cilt tipi yerine oturur. Bazılarının cildi kururken bazılarının cildi yağlanır.

Yağlı cildin bakımı her cilt tipinde olduğu gibi farklıdır. Buna uygun cilt bakımı yapılmalı ve cilt bu şekilde korunmalıdır. Ancak öncesinde sizlerle cildin neden yağlandığını paylaşmak daha doğru olacaktır. Bildin yağlı olması genelde kalıtımsaldır. Yani anne veya babanın cildinin yağlı olması durumunda sizde de bu durum ortaya çıkmış olabilir. Aynı zamanda temizliğin ihmal edilmesi, yanlış kozmetiklerin kullanılması, kan dolaşımı rahatsızlıkları, sağlıksız beslenme ve çok yağlı besinler tüketme de cildin yağlanmasına neden olur. Yani cildiniz kalıtımsal olarak kuru olsa bile bazı durumlara dikkat etmezseniz yağlı bir cilde dönüşebilir.

Yağlı ciltlerin en çok şikayet ettiği durum yüzlerinde parlak bir görünüm olması ve makyajın bile yeterli olmamasıdır. Bu durumlardan kurtulmak için özellikle günlük cilt bakımının mutlaka yapılması şarttır. Aksi halde cildinizin daha da yağlanması kaçınılmaz olacaktır. Cildi yağlı olanların ortak sorularından biri de yağlı cildin bakımının nasıl olması gerektiğidir. Bunun için öncelikli uyulması gereken kural cildi kurtulmaya çalışmamak olacaktır. Cilt tipinize uygun ürünleri kullanmalı ve cildinizi içeriden de besleyerek sağlıklı beslenmeli, bol su tüketmelisiniz. Aynı zamanda düzenli olarak yapacağınız peeling gibi cilt bakımları da cildinizdeki yağ dengesinin korunmasını sağlayarak size kolaylık sunacaktır.

Tüm bunların yanı sıra profesyonel bir cilt bakımı almak da önemlidir. Bu konuda uzman doktorlar cildinizin tipine göre en uygun bakımın yapılmasını sağlayacaktır.