Kim sevmez ki tatilleri ?  dört gözle beklenen bayram tatilimiz sona erdi. Kimileri ailesiyle güzel sofralar paylaştı, kimileri de açık büfeleri tercih ederek tatillere gitti.  Her iki grupta sonuç olarak tatlı tuzlu ayırt etmeden beslendi. Ama bazılarımız işin ucunu fazla kaçırmış olabilir.  ‘Eyvah 2-3 kilo almışım diyenlerdensen dediklerimi dikkate almanda fayda var

  1. Su tüketimini arttırmalısınız. Suyunuza özellikle maydonoz, kiraz sapı, limon, zencefil koyarak tüketmeniz ödem atımınızı kolaylaştırıcaktır.
  2. Yemeklerinizi yavaş yemeyi deneyin. Ilk sindirim ağızda dişler yoluyla başlar. Ne kadar çok çiğnerseniz o kadar iyi sindirilicektir.
  3. Egzersiz yapmayı atlamayın. Yedik , içtik şimdi hareket zamanı! Açık havada yapıcagın 30-40 dk lık yürüyüşler vücudunun toplarlanmasına destek olucaktır.
  4. Bu havalarda cacık, ayran, yoğurt gibi süt kaynaklarını beslenmenizden eksik etmeyin.
  5. Sağlıklı karbonhidratları tercih edin. Baklava, pide darken mideleri iyice yorduk. Bunların yerine, yulaf, müsli, ekmek olarak karabugday ya da siyez ekmeğini tercih etmekte fayda var.
  6. Bitki çaylarına yer verin. Yeşilçay, matcha, rezene gibi çaylar şişkinliğinizi alıcaktır.

Aşağıda vereceğim tarifi ister ana öğün ister ara öğünde tüketerek hem ödem atımınızı hem de yağ yakımınızı hızlandırabilirsiniz.

Yeşil İçecek ( green juice )

½ demet semizotu

½ demet maydonoz

1 yeşil elma

2 salatalık

½ limon

1 parça taze zencefil

*hepsini katı meyve sıkacağından geçirin. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek tüketin