Selülit Düşmanı

AWT ile Selülitlerden Kurtulun

AWT Acoustic Wave Therapy’nin kısaltması olup, akustik dalga tedavisi olarak bilinmektedir. Ultrason dalgalarından 10 kat daha yüksek enerjili dalgalar ile selülitlerin azaltılmasında oldukça etkilidir.

AWT® 6-10 cm derinliğe kadar güçlü mekanik enerji dalgaları ile tam kat doku aktivasyonu sağlar. Elastin ve kolajenden zengin yağ oranı dengeli ve dolaşımı sağlıklı dokuya “Aktif Doku” denir. AWT’deki şok dalgaları sayesinde,

  • Cilt elastikiyeti artar ve sıkılaşır.
  • Fibroz bantlar çözülerek cildi bırakır ve selülit giderilir.
  • Yağ hücrelerinde hücre zarı geçirgenliği artarak yağ dokuda hacim kaybı oluşur.
  • Kan dolaşımı ve lenfatik dolaşım güçlenerek düzenlenir.
  • Kaslarda biyomekanik stimülasyon ve pasif egzersiz ile kas kondüsyonu artar, kalori harcanır.
  • Doku enzim aktiviteleri ile lokal ve genel lipoliz etkisi oluşturur.
  • Metabolizma hızını artırarak kilo vermeye yardımcı olur.

AWT Nedir?

AWT Acoustic Wave Therapy’nin kısaltması olup, akustik dalga tedavisi olarak bilinmektedir. Enerji kaynağı bir şok dalga üreticisidir. Ultrason dalgalarından 10 kat daha yüksek enerjili dalgalar olmalarına karşın dokuda ısı, ağrı, acı ve yanık oluşturmazlar.

Şok dalgaları(Shock wave) insan vücudunda 1960’ların sonlarında böbrek taşlarını kırmakta kullanılmıştır. Dokuda herhangi bir ısı oluşturmadan çok derinlere yayılabilen ve yan etkisi olmadığı 40 yıldan fazla süredir insan vücudunda kullanılarak ispatlanmış bir enerjidir.

1990’lı yıllarda kemik, tendon ve bağ dokulardaki iyileştirici etkisi keşfedildikten sonra Ortopedi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Spor Hekimliği alanlarında bugün tüm dünyada kliniklerde ve profesyonel spor kulüplerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

2006 yılından sonra ise, cilt ve yağ doku üzerindeki etkileri Avrupa’da çok merkezli çalışmalar ile ispatlanarak zayıflama ve selülit giderme amacıyla kabül görmüştür. AWT muadili olan bir tedavi değildir ve diğer cihazlar gibi trend, moda veya flash diye tabir edilen saman alevi bir tedavi olmayıp, etki mekanizması bilimsel olarak ispatlı bir medikal sistemdir. Hastaneler, estetik klinikler, diyet poliklinikleri ve işi güzellik olan tüm merkezlerde sadece sezonluk kullanılan ve modası geçen yöntemlerden olmayıp, uzun yıllar kullanılacak yüksek teknoloji ürünü bir cihazdır.

AWT dünyada ilk kez STORZ Medical AG tarafından üretilen cihazlar ile yapılmış tescilli bir tedavi yöntemidir. Orijinal bir tedavi yöntemi olan AWT’nin son yıllarda düşük teknolojik cihazlarla yapılmaya çalışıldığı ve bu konuda ulusal ve uluslararası hukuk mücadesinin devam ettiği bilinmelidir.

Etki Mekanizması

AWT cilt, cilt altı yağ doku, bağ doku, dolaşım sistemi kaslar ve metabolik sistemi düzenleyen tam kat doku aktivasyon tedavisidir. Bunun doğal sonucu olarak selülit giderilir, cilt sıkılaşır ve yağ doku hacmi azalır.

AWT’de etkiyi oluşturan şok dalgalarının vücut içerisinde mekanik olarak yayılırken, 6-10 cm derinliğe kadar geçtiği dokularda bir uyarı meydana getirerek doğal iyileşme mekanızmalarını tetiklediği ve bunun sonucunda doku aktivasyonu oluşturduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Doku içinde ilerkerken ultrason dalgaları gibi ısı oluşturmazlar ve dokuda tahribat meydana getirmezler. Doku içinde şok dalgaların mekanik gücünden kaynaklı olarak metabolik ve iyileştirici özellikleri açığa çıkar.

Ciltte kollajen sentezini uyarır, elastin oranı yüksek kaliteli kollajen sentezini tetikleyerek cilt gerginliğini sağlar. Cilt altı bağ dokuda kısalmış, kalınlaşmış, deforme olmuş fibröz bantları mekanik etkiyle ayrıştırarak cildin girintili çıkıntılı görünümünü ortadan kaldırır.

Canlı yağ dokusunda şok dalgalarının 1450 m/sn yayılım hızına ulaştığı ve hücre zarı geçirgenliğini arttırarak yağ hücresi içerisinde immobil halde bulunan yağın hücreler arası mesafeye boşalmasını sağladığı deneysel olarak ispatlanmıştır. Buraya boşaltılan mikro yağ damlacıkları hücreler arası sıvı içerisinde kılcal lenf damarları ile dolaşıma katılarak enerji döngüsüne girer ve metabolize olurlar.

Adipoz yani yağ dokuda hücre zarı geçirgenliğinin geri dönüşlü(reversible) olarak değişmesi önemlidir. Zira yağ hücrelerini öldürmek, parçalamak veya yok etmek amacımız değildir. Çünkü yağ hücreleri vücutta fizyolojik önemi olan hücrelerdir(östrojen, insülin, seratonin vs). Yağ hücrelerinin ölmesi demek yağ nekrozu denen ciddi bir problemdir ve cerrahi direnaj gerektirir.

AWT yağ doku fizyolojisini bozmadan, yağ doku hacmini dengeli bir şekilde azaltan insan sağlığına zararlı olmayan bir cihazdır.

AWT’de kullanılan şok dalgaları ile dokularda arteriyel ve venöz dolaşımın düzenlendiği, doku kanlanmasının ve doku beslenmesinin arttığı böylece daha aktif bir bağ doku elde edildiği ispatlanmıştır. Aynı zamanda şok dalgaları lenf damarlarının düz kaslarını uyararak solucanvari kasılmalarla(peristaltizm) lenfatik direnajı arttırır ve hem serbest kalan yağ mikro damlacıklarını hem de ödem sıvısını dokudan uzaklaştırır.

AWT’deki şok dalgaları biyomekanik stimülasyon ile kaslarda pasif jimlastik benzeri etki yaparak hem enerji yakılmasına, hem de kas kondisyonu sağlanmasına neden olur. Ayrıca kaslardaki yüksek frekanslı bu uyarılar ile kasılmalar sonucu kan ve lenf damarlarında direnaj daha da artar.

Akustik dalgalar vücuttaki enerji noktalarını ve sempatik zincirleri güçlü ve yüksek frekanslı mekanik enerji ile uyararak genel metabolizma hızını maksimum düzeye çıkarır. Bu sayede diyet yapan hastalarda karşılaşılan metabolizmanın yavaşlaması sonucu kilo vermenin durması sorunu, diyet programı, AWT ile kombine edildiğinde ortadan kalkar.

AWT’de karın bölgesinde yapılan uygulama ile kronik kabızlık hastalarında kabızlığın düzelmesi de metabolizmanın ve bağırsak peristaltizminin şok dalgalarıyla arttığının bir ispatıdır.

Selülit Nedir?

Selülit, halk arasında daha çok ”portakal kabuğu” görüntüsü olarak bilinen dokulardaki yağ birikimidir. Özellikle kadınlarda görülen ve adiposit adı verilen deri altındaki yağ hücrelerinde aşırı yağ birikimi ve bunu çevreleyen yüzeysel deri katmanlarındaki su birikimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Selülit 3 ana evrede görünür;

Evre 1 : Selülit görüntüsü sadece çimdikleme veya sert yüzeyde oturduğu zaman belirir,

Evre 2 : Selülit görüntüsü ayaktayken belirginleşir yatar pozisyonda kaybolur,

Evre 3 : Selülit ayakta ve yatar pozisyonda sürekli görünür durumdadır.

Numaranızı bırakın, biz sizi arayalım.

Bu hizmetimiz hakkında bilgi almak için, aşağıya numaranızı bırakmanız yeterli 🙂